2speak.co.il

לימודי אנגלית באינטרנט - ככה מושכים ילדים ללמוד אנגלית בכיף


אנגלית באינטרנטהילדים שלכם נמצאים כל היום בפייסבוק? מסרבים לקום משולחן המחשב? במקום להילחם בזה תנסו לעזור להם לנצל את זה לטובת הלימודים שלהם. ככה מגייסים את האינטרנט ללימודי אנגליתעל פי מחקר שבוצע במהלך 2010, ילדים בישראל בגילאי 10-17 מבלים מול המחשב בין שעה וחצי לשעתיים. המחקר מגלה שככל שהגיל עולה כך כמות השעות של הילד מול המחשב עולה. נניח בצד את ההשפעות השליליות של הדבר, השפעות של ריכוז, תקשורת לקויה, אי סבלנות וכדומה ונתייחס דווקא להשפעה החיובית שניתן לקחת מנתון זה. לילדים נוצרה פלטפורמה נוספת ללימודים, שמחברת את העולם החדש עם העולם הישן, למשל לימודי אנגלית במחשב או באופן פרטני יותר, לימודי אנגלית באינטרנט.

בטרם נסביר כיצד ניתן לשדל ילדים להשתמש במחשב לצורכי לימודים ולא רק לצורכי פייסבוק או צ'אטים, חשוב כן לשים דגש על שאלת הריכוז של הילדים בתקופתנו. כידוע ילדים רבים סובלים מחוסר היכולת להתרכז לאורך זמן בתהליכים שונים. מחקר שנעשה בארה"ב גילה, שככל שהילדים צופים יותר בטלוויזיה ומשתמשים יותר במחשב, כך הם סובלים יותר מהפרעות קשב וריכוז והפרעות לימוד.

הדבר לפי החוקרים נובעים מהתזזיות שעל המסך, מהחומרים איתם הם באים במגע, הבעיות החברתיות והנפשיות שהישיבה מול המסך יצרו, וכן צריכת מזון לא נכונה.
אם ככה, למה בכל זאת לעודד לימוד אנגלית במחשב? מאחר וההערכה כיום, שלא ניתן להחזיר את הגלגל אחורה, ולא ניתן למשוך ילדים מהמחשבים, עדיף לנסות ליצור כלים שמחד, יאפשרו להם להישאר עם כלים שהם באים במגע באופן תדיר, ומאידך, להשתמש באותם כלים לטובת הילד. למשל, האינטרנט.

תוכנות ללימוד אנגלית און ליין, או לימוד אנגלית במחשב, מאפשרים לילד לא לצאת מהמרחב המוכר לו, מהשפה בה הוא משתמש, וההורים ו/או המורים יכולים להשתמש
בשפה ובמרחב זה, לצרכים שלהם, במקרה זה לימוד אנגלית. כמובן שהשאלות איתן יצטרכו ההורים עדיין להתמודד הן שאלות התכנים והמינון.


כיצד יוצרים מרחב מתאים לילד

כידוע עולם החינוך מתחלק ל-2 גישות עיקריות:

הגישה השמרנית הסבורה שעל הילד להתאים את עצמו למערכת ואם לא אז המערכת צריכה לכפות על הילד להתאים את עצמו למערכת.
מנגד יש את הגישה המקלה הסבורה, שעל המערכת להכיר בשינויי הזמן, בהתפתחויות התקופתיות ועל כן עליה להתאים את עצמה לילד, אחרת היא תיאבד אותו. כמובן תוך כדי שמירה על כבודה ועצמאותה.

לימודי אנגלית במחשב היא דרך טובה לבדוק עד כמה המערכת מוכנה להתאים את עצמה לילד. למשל, אם ניקח תוכנות ללימוד אנגלית לילדים בגילאי 5-10, אז על מנת לגרום לילדים להינות מהן, רצוי שהדמויות בהן יהיו דמויות שידברו לילדים (דמויות מצוירות למיניהן) ולא דמויות אמורפיות שהם אינם מכירים.

אם מדובר על גילאים מאוחרים יותר, אז שימוש בשירים וטקסטים מעולם התרבות של הילדים (קטעי קולנוע, ספרות לנוער וכדומה) יתאימו יותר מאשר עולם תרבות ארכאי, שלא יגרום לילד להתעניין.


שתי גישות עומדות במרכזם של לימודי אנגלית באינטרנט, הגישה שמבקשת מהילד להתאים את עצמו למערכת והגישה שמציעה למערכת להכיר בשינויי הזמן ולהתאים את עצמה לילד


משחקי מחשב למשל, ידועים בזכות יכולתם לפתח את דמיון הילד, כך משחקים באנגלית יעזרו לשלב, הן, עניין, יצירתיות, ולימוד אנגלית בדרכים נעימות. כמובן שאין מדובר על משחק זיכרון או משחק מילים פשוט, אלא על משחקי אסטרטגיה מתקדמים.

אופציה נוספת היא שימוש בכלים מתקדמים שמערכת האינטרנט מציעה, כמו צ'אטים, פייסבוק, משחקים למיניהן ועוד.  כלים אלו גם יאפשרו לילד להתגבר על כשלים חברתיים שהמחשב שם בפניו, באמצעות קבוצות דיון למיניהן הוא יכול לנפץ את הבדידות הטכנולוגית ולהיעזר בהן לצורכי לימודים.

נקודה אחרונה היא, שאם ההורים דואגים וחרדים לשלום ילדיהם, בעת שהם מבלים מול המחשב בלי הפסקה, אז הם יכולים לבלות את הזמן יחד איתם בלימוד אנגלית. זה יאפשר להם גם להשגיח על הילדים וגם לבלות איתם קצת זמן איכות.
 
 
כיום ילד מבלה כשעתיים מול המחשב. הערכה היא שמשך הזמן רק יגדל ככל שהאינטרנט יכנס לעצמו עוד ועוד אמצעי בידור ותקשורת. על המערכת להכיר בשינוי ולהתאים את עצמה אליו

 

 08/02/2011    2speak.co.il
פורום לימודי אנגלית

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר 2speak.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2019 2speak.co.il כל הזכויות שמורות
אתר לימודי אנגלית מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום לימודי אנגלית
מעוניינים ללמוד אנגלית באופן מקצועי? קבלו פרטים על קורסים
אנחנו עובדים עם בתי ספר מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!